Arjantinli sanatçılar ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ı Türkçe seslendirdi

Aşık Veysel, vefatının 50’nci yılında yurt içi ve dışında gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle anılıyor. Arjantin’de, Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen ve Arjantinli sanatçıların yer aldığı proje kapsamında, müzisyenler yerel enstrümanlarıyla Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ adlı eserini Türkçe seslendirdi.

Aşık Veysel’in evrenselliğine vurgu yapan Lola Barrios Exposito, “Aşık Veysel bence dünyanın en büyük ozanlarından biridir, paradoksal bir şekilde körlüğüne rağmen görmesini, resmetmesini ve anlatmasını bilen bir sanatçıdır. Aşık Veysel bizi davet ediyor, hayatı, güzelliği ve aşkı sormaya davet ediyor” ifadesini kullandı. Exposito, ozanın ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ isimli eserinin kendisini derin şekilde etkilediğini ve hayatın, sanatın, her şeyin içinde güzelliği bulduklarını belirtti.

Projeye katkıda bulunan diğer sanatçı Silvia İtaliano ise Aşık Veysel’i ilk dinlediğinde kendisinde bıraktığı derin izlere değinerek, “Çokça bilinen eseri ‘Kara Toprak’ta bize rızık veren, bizi besleyen, bizi barındıran, bizi son yolculuğumuzda kucaklayan ve bağrına basan topraktan bahsediyor. Onun türkülerini söylediğimde, bir yerlerden beni dinlediğini hissediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“SANATÇININ EN DEĞERLİ EVİ HAFIZASIDIR”

Projenin gerçekleşmesinde katkıda bulunan Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve Kültür Bakanlığı Müzik Bölümü Direktörü Mabel Cury de “Aşık Veysel’i, Atahualpa Yupanqui, Teresa Parodi, Victor Heredia, Juan Falu, Rolando Valladares, Ramon Navarro gibi pek çok diğer Arjantinli büyük ustalarla karşılaştırabilirim. Bu, bir kez daha kanıtlıyor ki bir sanatçının en gerçek, en değerli evi halkının hafızasıdır. Aşık Veysel, ülkesinde silinmez izler bırakmış büyük bir Türk sanatçısıdır” dedi.

AŞIK VEYSEL YILI

Aşık Veysel’in vefatının 50. yılının, UNESCO’nun anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında, 2023 yılının ‘Aşık Veysel Yılı’ olarak kutlanmasına karar verilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir