Jim Carrey’nin Efsane Dansıyla Hafızalarımıza Kazınan ‘Maske’ Filminden Hayranlarını Heyecanlandıracak Detay

Çocukluğumuzun filmi Maske (The Mask) hepimizin hatıralarında güzel bir yer ediniyor. Jim Carrey’nin enfes performansıyla apayrı bir yerde olan Maske filminden hafızalarda en çok kalan şey kesinlikle Tina ve o an Maske karakterindeki Stanley’in dansı. Peki, aslında o dans sahnesinin pek çok gönderme içerdiğini biliyor muydunuz?

90’lı yıllara damga vuran Maske (The Mask) filmini muhakkak hatırlarsınız…

Enfes aktör Jim Carrey’nin Maske ve Stanley Ipkiss karakterine hayat verdiği film, aslında bir çizgi roman serisinden uyarlama!

Sürekli itilip kakılan bir karakter olan Stanley Ipkiss’in şans eseri sihirli bir maske bulmasıyla değişen hayatını anlatan film, Stanley’in nasıl ‘Maske’ karakterine dönüştüğünü harika bir mizahla değiniyor.

Film her açıdan mükemmel komedi unsurları içerse de filmin asıl ilgi çeken bölümü kesinlikle dans sahneleri!

Fakat bir sahne var ki seyirciler başa sarıp sarıp izliyor.

O da Maske ve Tina’nın Coco Bongo adlı gece kulübünde dans ettiği sahne!

Söz konusu sahneyi her birimiz hayranlıkla izlesek de aslında bu sahne bir gönderme içeriyor. Hem de Maske karakterinin giydiği kıyafete bir gönderme!

Sahnede tercih edilen ‘Hey Pachuco’ şarkısındaki ‘Pachuco’ kelimesi Amerikan argosunda Meksika kökenlilere takılan bir lakap.

Özellikle 1930’larda Latin Amerikalılar tarafından giyilen uzun ceket ve şalvara benzeyen pantolondan oluşan takım elbise ve fötr şapkayı Maske’nin üzerinde görüyoruz.

Büyük Buhran dönemi ve azınlıklara bakış açısının değişmesiyle beraber bir Meksikalı’nın öldürülmesi, bu takım elbiseyi ülke çapında adeta bir üniforma haline getirmiş ve ‘zoom suit riots’ isyanları başlamıştı.

Los Angeles Şehir Konseyi tarafından bu kıyafet ırkçı bir biçimde gangsterlikle ilişkilendirildi ve Amerikan Ordusu şehre girip bu takım elbiseyi giyenlere şiddet uyguladı.

150’ye yakın kişi yaralanırken, 500’den fazla Latin Amerikalı gözaltına alındı.

Söz konusu olayda isyanlar Los Angeles’tan çıkarak Detroit, Philadelphia, New York gibi büyük kentlere sıçradı ve haftalar boyu devam etti.

Filmde Maske’nin bir gangster zannedilmesi, büyük ayaklanmalara sebep olan bir takım giymesi ve dans sahnesinde ‘Hey Pachuco’ şarkısının çalması aslında tam olarak o dönem yaşanan olaylara bir gönderme yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir