Şiddet uygulayan eşini çorbayla öldüren kadına indirimli ceza

Avustralya’nın Queensland eyaletinde bir kadın, içine 50 hap karıştırdığı sebze çorbasıyla eşini öldürdüğü gerekçesiyle 8,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Brisbane Mahkeme Başkanı Frances Williams, yaklaşık 3 yıldır tutuklu yargılanan Judith Ann Venn isimli sanığın işlediği suçun ‘bir dizi trajik olay’ sonucunda işlendiğini ifade ederek mahkeme kararının ardından şartlı tahliye başvurusu yapabileceğine hükmetti.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, eşinin fiziksel ve duygusal şiddetine maruz kalan Venn, bunun ‘katlanılmaz ve umutsuz durumuna tek çözüm’ olduğu inancıyla eşinin sebze çorbasına 50 adet reçeteli ilaç koyarak eşinin ölümüne sebep olmuştu.

‘BENİMLE AYNI STRESE MARUZ KALMALARINI İSTEMEDİM’

Eşi Lance Hilton Ven’i öldürdüğünü kabul eden 69 yaşındaki Judith Ann Venn’in karar duruşması bugün Brisbane yüksek mahkemesinde görüldü. Mahkemede paylaşılan bilgilere göre, duruşmada, eşinin fiziksel ve duygusal şiddetine maruz kalan Venn’in kronik uykusuzluk yaşadığı, gittikçe daha izole ve umutsuz bir hayat sürdüğü, eşinin bipolar ve manik depresif bozukluğunun olaydan önceki son 18 ayda ciddi artış gösterdiği belirtildi.

Mahkemede paylaşılan bilgilere göre, Judith Ann Venn, eşinin 20 bin dolara bir komşusundan tekne satın aldığı 12 Ağustos 2020 gününün ertesi, eşinin reçeteli ilaçlarından 50 tanesini katarak bir sebze çorbası hazırladı ve çorbayı dondurucuya koydu. Judith Ann Venn, kızının evinden evine dönen eşine hazırladığı çorbayı servis etti. Olayın ardından eşinin bileğinin de kesildiği rapor edilen adamın ölüm sebebinin aşırı doz olduğu belirlendi.

Judith Ann Venn, olayın ardından yazdığı mektupta, ‘ailesinin kendisinin yaşadığı strese maruz kalmasını istemediğini’ yazdı. Kendisi de intihar teşebbüsünde bulunan kadın, daha sonra polise, ‘başka birinin, özellikle de kızlarının eşine bakmak zorunda kalmasını istemediğini’ söyledi. Psikiyatristler de sanık Venn’in majör depresyon, aşırı stres ve düşünme çarpıklıklarından mustarip olduğunu rapor etti.

‘CEZAYA KARAR VERİRKEN TÜM BAĞLAMI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN’

Davada kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Williams, “Bu, katlanılmaz ve umutsuz bir duruma tek çözümün sizin ve hayatını kaybeden kişinin ölmesi olduğuna inandırıldığınız koşullarda oldu” dedi. Williams, Venn’in topluma risk oluşturmadığını, fiziksel, sözlü ve duygusal şiddete maruz kaldığını ve rehabilitasyon yönünde adımlar attığını ifade etti.

Williams, kızlarından birinin de ‘Venn’e verilecek uygun cezaya karar verirken durumun tüm bağlamının göz önünde bulundurulmasını istediğini aktardı. Mahkeme Başkanı, Venn’e 8,5 yıl hapis cezası vererek mahkeme kararının ardından derhal şartlı tahliye başvurusu yapabileceğine hükmetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir