Yaklaşan su kıtlığı için kademeli sifon önerisi

Çok yakın gelecekte Türkiye’nin su kıtlığı sınırına çok yaklaşacağı, sonrasında ise su kıtlığı çeken bir ülke durumuna geleceği belirtilen eylem planında şu ayrıntılara yer verildi:

-2021 yılı için Türkiye’de kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarı bin 323 metreküp olup, artan nüfusla birlikte kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarının 2030 yılında bin 200 metreküpe, 2040 yılında bin 116 metreküpe, 2050 yılında ise bin 69 metreküpe kadar düşmesi bekleniyor. 

-Çok yakın gelecekte Türkiye’nin su kıtlığı sınırına çok yaklaşacağı, sonrasında ise su kıtlığı çeken bir ülke durumuna geleceği aşikâr.

KAYIP ORANI 33.54

-2021 yılı için Türkiye’de içme suyu temin ve dağıtım sistemlerinde ortalama su kayıp oranı yüzde 33.54 olarak hesaplandı.

-Sektörel su kullanımlarının önemli bir kısmını oluşturan tarımsal sulamalarda suyun verimli kullanılması önemli miktarlarda su tasarrufunu da beraberinde getirecektir. Sulama randımanının 2030 yılına kadar yüzde 60 ve 2050 yılına kadar yüzde 65 seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor.

3 LİTREYE DÜŞÜYOR

-Haneler su tüketimine göre üç profile ayrılmakta olup hanelerin yüzde 38’i ortalama, yüzde 38’i ortalama altı, yüzde 24’ü ise ortalama üstü su tüketiyor. Diş fırçalama esnasında bir musluğun kapatılması dakikada 11-12 litre tasarruf sağlıyor. Klasik tuvalet sistemlerinde sifon başına 9 litre su tüketiliyor. Ancak, kademeli düzeneklerde bu değer 3 litre/sifon olabiliyor. Buradan yola çıkıldığında, tuvaletlerde su israfını yüzde 75 oranında azaltmak mümkün. Hesaplamalarda, bir kişinin günde 4 sefer kullandığı varsayılarak 24 litreye ulaşan su israfı olabiliyor. Suyun bilinçli ve verimli kullanılmasıyla 4 kişilik bir ailede günlük 360 litreyi aşan miktarda suyun tasarruf edilmesi mümkün.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir