Memur maaşlarında yüzde 50 artış öngörülüyor

Kasım ayının sonlarına doğru gelirken yeni yılda memurlara yapılacak zam oranı merak ediliyor. 

Memur ve emeklisinin zam oranı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor.

4 aylık enflasyon rakamlarına göre yüzde 40,39’luk zam oranı kesinleşti. 

Sonraki 2 ayda gelebilecek enflasyon rakamlarına göre memur maaşları 2024’te yeniden hesaplandı. 

Haber7’ye yaptığı açıklamada yeni yılda memur maaşlarına yüzde 50’ye yakın bir artış olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

YENİ YILDA MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 38’lik bir enflasyon farkı kadar zam alacağını söyleyen Bayram, memurların Haziran’da yüzde 6 olan toplu sözleşme zammının 2024’te yüzde 9 olarak uygulanacağını belirtti. Bayram, “Memurlar ve memur emeklileri yüzde 38’lik enflasyon farkı, yüzde 9 toplu sözleşme zammı alacak, artı refah payı alacaklar. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda yüzde 50’ye yakın bir zam yapılmasını öngörüyoruz” diye konuştu. Bayram, son dönemlerde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına, memur ve memur emeklisine yapılan zam kadar bir artış yapıldığını hatırlattı. “SSK ve Bağ-Kur emeklisinin de maaşlarına yüzde 50’ye yakın bir artış yapılmasını bekliyoruz” dedi. Memur ve memur emeklilerinin maaşında yüzde 50’ye yakın bir artış gerçekleşmesi durumunda, şu anda 22 bin 17 lira olan en düşük memur maaşının, 33 bin liraya yaklaşacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA DÜZENLEME GELİR Mİ?

Geçen sene en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’den 5 bin 500 TL’ye yükseltilmiş, en düşük emekli maaşı Nisan ayı itibariyle 7 bin 500 TL’ye çıkarılmıştı. Kök maaşların asıl maaşlara dengelenmesi gerektiğini belirten Bayram, en düşük emekli maaşı alan vatandaşların, oransal artışlardan hak ettiği zam oranını alamadığını vurguladı. En düşük emekli maaşının 12 bin 500 liraya yükseltilmesi gerektiğine işaret eden Bayram, Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili bir reformun hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi. Bayram, bu düzenleme ile en düşük emekli maaşlarının kök maaş seviyesine yükseltileceğini ifade etti.

KÖK MAAŞ NEDİR?

Kök maaş, en düşük emekli maaşı sınırlaması sonrası getirilen ek zamlar olmaksızın emekli maaşının ham halidir.

Bilindiği üzere en düşük emekli maaşı sınırlaması ile sınırın altında kalan maaşlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eklenen zamla alt sınıra yükseltiliyor. 

Bu farkların eklenmemiş halindeki emekli maaşı kök maaş olarak betimleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir